Dead End

Juno Media 86341

HANDLINGEN UTSPELAR SIG I EN INTE ALLTFÖR AVLÄGSEN FRAMTID, MEN MED NUTIDENS STIL. INFLATIONEN RASAR, ARBETSLÖSHETEN ÄR OTROLIG OCH PÅ DE FLESTA VAROR RÅDER BRIST.
Laglösheten är stor och det är inte säkert du klarar dig helskinnad efter en promenad när natten tagit vid. Jimmi Rossini, av vänner kallad “Crabs” är en produkt av sin omgivning. Jimmi är mycket intresserad av en ung, vacker tjej vid namn Carmen, som han gör allt för att imponera på. Han bjuder med hen-ne till den lokala biografen “The Star Drive-In”. Det blir problem med bilen, och när de ger sig av till vakten upptäcker de att han är totalt ointresserad av att hjälpa dem och framför allt har han ingen tanke på att släppa ut dem från bion igen.
Biografen är regeringens “problemlösare”, ett sätt att hålla ner arbetslöshet, vandalisering och höga sociala kostnader. De förser dig med mat, musik, då-liga filmer; du är i stort sett fri att göra vad du vill men du kommer inte ut. Carmen finner sig till rätta som de flesta andra, men för Crabs är livet ett hel-vete han vill bort ut-han vill vara fri. Han försöker fly i en stulen polisbil och en actionspäckad flykt tar sin början. Går du på bio efter detta?


Director: —– Writer: —- Cinematography: —- Composer: —-

—–

—-

1 photos

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *